جدید نیوز

رد کیفیت محصول ماده اولیه دارویی و داروی ساخته شده هر دو به عنوان تولید کنندگان دارو باید مستند باشد

رد کیفیت محصول ماده اولیه دارویی و داروی ساخته شده هر دو به عنوان تولید کنندگان دارو باید مستند باشد و این مساله برای ما اصول اصلی و لایتغیر محسوب می شود. نجفی عرب: بله یکی از مشکلات ما در حوزه دارو قاچاق معکوس است و اخیرا نیز شاهد قاچاق انسولین به خارج از کشور بودیم و این مساله در مقطعی منجر به بروز مشکلاتی برای بیماران ما شد. نجفی عرب: داروهای تولید داخلی 97 درصد داروی مورد نیاز کشور را تامین می کند که با توجه به مشکلاتی که در تامین ارز 4200 تومانی وجود دارد خواسته تولید کنندگان داخلی حذف ارز 4200 تومانی است، زیرا شرکت های داروسازی معتقدند ارز نیمایی آسان تر به دست می آید و با حذف 4200 تومانی مشکل تامین و تخصیص از بین می رود و آسان تر می توانند ارز مورد نیاز مواد اولیه را تامین کنند، در حالی که برای تامین ارز 4200 تومانی فرآیند بسیار طولانی تر است، ضمن اینکه این منابع اول باید در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد و سپس تخصیص آن انجام شود.

میدانم که به دلیل مشکل نقدینگی صنعت ما و شرکتهای دارویی و پخش به گرفتن وامهای بسیار سنگین از منابع مالی و بانکها روی آوردهاند که فشار مضاعفی را بر آنها تحمیل کرده است. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از فعالان صنعت تولید دارو در کشور در جلسه اخیر هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به کمبود ذخایر دارویی کشور و کاهش بی سابقه ذخایر دارویی اشاره کرد و در این رابطه مطرح کرد که نه تنها دو نرخی بودن ارز برای واردات دارو و موضوعات مربوط به سوبسید، فساد و نظارت های حاکم بر این حوزه دست و پاگیر شده است، بلکه کمبود منابع ارز 4200 تومانی برای واردات دارو، شرکتهای داروسازی را دچار چالش کرده است. آن بحث های جدی را مطرح می کنند گفت: بالا بودن قیمت مواد اولیه ساخت داخل مربوط به موارد محدودی است. صنایع دارویی و تولید مواد اولیه دارویی بخشی از صنایع شیمیایی به حساب می آید.

فروش مواد اولیه صنایع دارویی - فروش مواد اولیه دارویی تامین مواد اولیه دارویی از برندهای معتبر پذیرش سفارش مواد اولیه دارویی به میزان دلخواه مشتری مستقیم و بدون واسطه مناسبترین قیمت مواد اولیه شیمیایی در راد زیست شیمی جهت خرید مواد اولیه دارویی و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل نمایید. وی تاکید کرد: براساس بازخوانی جدید هم مدیرعامل وهم مسوول فنی ماده اولیه ساز دارو باید شخصا متعهد به تامین مواد اولیه برای مصرف داخلی باشند و اگر به تعهدات خود عمل نکردند ما به طرق مختلف بر حسب نوع ماده و تعهدی که دادند و عمل نکردند ابزارهای تنبیهی در نظر گرفته ایم . هر دارو از دو قسمت تشکیل شده که عبارتند از ماده یا مواد موثره که به آن اجزای فعال هم میگویند و مواد حامل یا کمکی که تحت عنوان اکسیپیان هم شناخته میشوند. سالمخبر: مدیر کل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: اگر شرکتهای داروسازی در کشور به مراکز دولتی تخفیف ندهند یا محصول خود را ضابطهمند عرضه کنند، آنها هم مجبور به خرید با قیمت واقعی و به صرفه خواهند شد.

رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: در حال حاضر مشخصا شاهدیم که شرکتهای دارویی و تجهیزات پزشکی برای کار با ایران تحت فشار هستند. رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: میدانم که داروسازان شرایط سختی در داروخانهها تحمل میکنند و فشار مضاعفی را طی سالهای گذشته از نظر اقتصادی تحمل کردهاند. بر همین اساس سعی کردیم با این اصلاح قیمت داروها از زیان خارج شده و کمکی به نفس تنگ اقتصادی داروخانهها داده شود. با مشکلاتی که پس از تهدیدها و تحریم ها برای واردات مواد اولیه در بخش دارو به وجود آمد تولید داروها در بعضی بخش ها با مشکلات عدیده مواجه شد در نتیجه ناگزیر واردات مواد اولیه دارویی روی چین و هند و کشورهای آسیایی تمرکز کرد. نجفی عرب، گاهی ارز تخصیص یافته به واردات دارو چندان در دسترس نیست و کارایی لازم برای واردات کالای مورد نظر را ندارد به عنوان مثال تخصیص ارز ریال عمان به واردات مواد اولیه تولید دارو کارایی لازم برای واردات را ندارد، به این دلیل که عمده واردات مواد اولیه دارویی ما از دو کشور هند و چین انجام می شود. به طور مثال واردات قابل توجهی در این زمینه از کشور آلمان و شرکت های داروسازی و ساخت مواد اولیه دارویی داریم.

منبع: پیشگامان شیمی (https://irchem.ir/pharmaceutical)

+ نوشته شده در پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400ساعت 12:29 توسط خبرنگار جدید نیوز | | تعداد بازدید : 8